Cotals Deli ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 174 500 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 629 384 | 1 251 478 | 1 082 752 | 1 157 419 | 827 537 | 873 257 | 604 949 |
| Summa anläggningstillgångar | 78 000 | 39 000 | 0 | — | — | — | 42 000 |
| Summa tillgångar | 707 384 | 1 290 478 | 1 082 752 | 1 157 419 | 827 537 | 873 257 | 646 949 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 557 887 | 612 137 | 475 693 | 367 074 | 261 134 | 618 855 | 150 605 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 190 970 | 142 926 |
| Summa skulder | 647 887 | 822 137 | 625 693 | 517 074 | 261 134 | 809 825 | 293 531 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 87 466 | 418 844 | 171 719 | 370 285 | 121 059 | −186 257 | 289 987 |
| Summa eget kapital | 59 497 | 468 341 | 457 059 | 640 345 | 566 403 | 63 432 | 353 418 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 3 994 892 | 4 581 266 | 4 629 491 | 5 027 835 | 4 750 520 | 4 836 561 | 4 489 170 |
| Rörelseresultat | 118 667 | 653 021 | 157 710 | 469 319 | 6 110 | −186 768 | 372 716 |
| EBITDA | 157 667 | 692 021 | 234 710 | 499 319 | 6 110 | — | — |
| Resultat före skatt | 88 667 | 533 006 | 217 525 | 467 562 | 155 961 | −186 257 | 370 760 |
| Årets resultat | 87 466 | 418 844 | 171 719 | 370 285 | 121 059 | −186 257 | 289 987 |
| Personalkostnader | 2 274 516 | 2 262 381 | 2 610 835 | 2 426 755 | 2 575 558 | 2 626 292 | 2 165 827 |
| Avskrivningar | 39 000 | 39 000 | 77 000 | 30 000 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 6 | 6 | 5 | — | 8 | 7 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 183 000 | 187 000 | 195 000 | 500 000 | 0 | 174 500 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Cotals Deli AB
Översikt
Cotals Deli AB (org.nr 559100-5581) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Saltsjö-Boo. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 489 170 kr, vilket är 7,2 % mindre än året innan (4 836 561 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 289 987 kr (6,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 5 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 897 834 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 646 949 kr och det egna kapitalet 353 418 kr (soliditet 54,6 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 174 500 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.