Frank & Charlie Studio ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 31 583 | 25 405 | 28 452 | 25 002 | 91 259 | 53 355 | 43 957 | 36 035 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 31 583 | 25 405 | 28 452 | 25 002 | 91 259 | 53 355 | 43 957 | 36 035 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 6 000 | 0 | 1 250 | 0 | 29 281 | 21 000 | 18 862 | 11 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 6 000 | 0 | 1 250 | 0 | 29 281 | 21 000 | 18 862 | 11 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −34 015 | −12 178 | −2 203 | −2 200 | 36 976 | −8 623 | −9 260 | −8 060 |
| Summa eget kapital | 25 583 | 25 405 | 27 202 | 25 002 | 61 978 | 32 355 | 25 095 | 25 035 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 5 | 0 | — | — | 118 625 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −31 455 | −12 178 | −2 203 | −2 200 | 36 965 | −8 650 | −9 262 | −8 060 |
| Resultat före skatt | −34 015 | −12 178 | −2 203 | −2 200 | 36 976 | −8 623 | −9 260 | −8 060 |
| Årets resultat | −34 015 | −12 178 | −2 203 | −2 200 | 36 976 | −8 623 | −9 260 | −8 060 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 31 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Frank & Charlie Studio AB
Översikt
Frank & Charlie Studio AB (org.nr 559099-4660) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: industridesign och modedesign (SNI 74110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 8 060 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 36 035 kr och det egna kapitalet 25 035 kr (soliditet 69,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.