SI tand och sjukvård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 546 060 | 2 811 403 | 2 336 838 | 672 210 |
| Summa anläggningstillgångar | 50 000 | 0 | 0 | 388 694 |
| Summa tillgångar | 2 596 060 | 2 811 403 | 2 336 838 | 1 060 904 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | −82 811 | −52 327 | −343 140 | 178 176 |
| Långfristiga skulder | 834 854 | 960 000 | 468 263 | 0 |
| Summa skulder | 931 180 | 1 226 462 | 555 485 | 178 176 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 422 928 | 342 989 | 267 453 | −669 667 |
| Summa eget kapital | 1 664 880 | 1 584 941 | 1 781 353 | 882 728 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 424 635 | 2 447 822 | 1 309 696 | 490 000 |
| Rörelseresultat | 488 891 | 564 413 | 450 540 | −1 099 063 |
| Resultat före skatt | 533 634 | 429 292 | 336 405 | −669 667 |
| Årets resultat | 422 928 | 342 989 | 267 453 | −669 667 |
| Personalkostnader | 528 420 | 435 968 | 528 211 | 428 888 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SI tand och sjukvård AB
Översikt
SI tand och sjukvård AB (org.nr 559099-1773) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Nacka. Bransch enligt SCB: specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 490 000 kr, vilket är 62,6 % mindre än året innan (1 309 696 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 41,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 669 667 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 490 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 060 904 kr och det egna kapitalet 882 728 kr (soliditet 83,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.