General Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 80 928 | 1 283 251 | 1 588 990 | 3 638 634 | 1 620 878 | 1 694 433 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 650 202 | 292 000 | 60 000 | 692 272 | 1 178 125 | 5 051 715 |
| Summa tillgångar | 8 731 130 | 1 575 251 | 1 648 990 | 4 330 906 | 2 799 000 | 6 746 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 440 804 | 10 000 | 35 746 | 600 344 | 161 501 | 121 409 |
| Långfristiga skulder | 8 236 437 | 171 300 | 332 783 | 272 591 | 0 | 2 834 715 |
| Summa skulder | 8 677 241 | 181 300 | 368 529 | 872 935 | 161 498 | 2 955 976 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 353 317 | 1 340 062 | −113 491 | 2 177 511 | 2 458 334 | 1 452 521 |
| Summa eget kapital | 53 889 | 1 393 951 | 1 280 461 | 3 457 971 | 2 637 502 | 3 790 024 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 761 000 | 400 000 | −1 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −281 291 | −547 057 | 182 649 | −821 841 | −17 591 | −106 486 |
| Resultat före skatt | −1 353 317 | 1 340 062 | −113 491 | 2 177 511 | 2 458 334 | 1 452 521 |
| Årets resultat | −1 353 317 | 1 340 062 | −113 491 | 2 177 511 | 2 458 334 | 1 452 521 |
| Personalkostnader | 189 954 | 225 271 | 221 865 | 401 082 | 0 | 69 052 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: General Invest AB
Översikt
General Invest AB (org.nr 559099-0098) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 452 521 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 746 000 kr och det egna kapitalet 3 790 024 kr (soliditet 56,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.