Front Mode ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2020Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2020
| 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 27 368 | 79 467 | 70 931 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 27 368 | 79 467 | 70 931 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 24 654 | 35 933 | 60 833 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 24 654 | 35 933 | 60 833 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 987 | 40 820 | −33 436 |
| Summa eget kapital | 2 714 | 43 534 | 10 098 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 38 637 | 92 838 | 66 396 |
| Rörelseresultat | 2 992 | 40 820 | −32 922 |
| Resultat före skatt | 2 987 | 40 820 | −33 436 |
| Årets resultat | 2 987 | 40 820 | −33 436 |
| Personalkostnader | — | — | 55 511 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Front Mode AB
Översikt
Front Mode AB (org.nr 559098-9462) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2020 var 66 396 kr, vilket är 28,5 % mindre än året innan (92 838 kr). Från 2018 till 2020 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 31,1 % per år. Räkenskapsåret 2020 gav en förlust på 33 436 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 1. Nettoomsättningen per anställd var 66 396 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2020 var balansomslutningen 70 931 kr och det egna kapitalet 10 098 kr (soliditet 14,2 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning. Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2020.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.