FC Montage ABAktiv

559098-8753AktiebolagRegistrerat 2017ESKILSTUNA

Finansiell översikt

4 244 000 kr+8,3%
Omsättning 2025
−1,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2020–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning7 616 0007 101 0004 216 0003 919 0004 244 000
Årets resultat266 928438 591−545 468−73 312301 054
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 855 4432 386 4711 091 7601 171 0351 492 640
Summa skulder1 344 4461 436 883687 641840 028860 579
Summa eget kapital510 997949 588404 119331 007632 061
Anställda44434
Föreslagen utdelning————200 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: FC Montage AB

Översikt

FC Montage AB (org.nr 559098-8753) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Eskilstuna.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 244 000 kr, vilket är 8,3 % mer än året innan (3 919 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 301 054 kr (7,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 061 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 492 640 kr och det egna kapitalet 632 061 kr (soliditet 42,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.