Lione Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 178 804 | 1 868 214 | 169 328 | 547 410 | 330 224 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 040 150 | 10 850 489 | 12 001 739 | 12 315 915 | 12 592 039 |
| Summa tillgångar | 15 218 954 | 12 718 703 | 12 171 067 | 12 863 325 | 12 922 263 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 511 011 | 553 606 | 329 776 | 341 682 | 486 058 |
| Långfristiga skulder | 12 332 700 | 12 070 500 | 11 785 002 | 12 261 270 | 12 385 038 |
| Summa skulder | 14 843 711 | 12 624 106 | 12 114 778 | 12 602 952 | 12 871 096 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −92 967 | −280 646 | 997 | 204 084 | 794 |
| Summa eget kapital | 375 243 | 94 597 | 56 289 | 260 373 | 51 167 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 903 892 | 1 031 191 | 1 510 088 | 1 761 814 | 1 618 313 |
| Rörelseresultat | 31 257 | −66 871 | 1 045 139 | 694 699 | 728 476 |
| EBITDA | 220 918 | 122 790 | 1 249 106 | 898 666 | 939 352 |
| Resultat före skatt | −92 967 | −280 646 | 997 | 204 084 | 892 |
| Årets resultat | −92 967 | −280 646 | 997 | 204 084 | 794 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 189 661 | 189 661 | 203 967 | 203 967 | 210 876 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 210 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lione Fastigheter AB
Översikt
Lione Fastigheter AB (org.nr 559098-8720) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 618 313 kr, vilket är 8,1 % mindre än året innan (1 761 814 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 794 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 031 191 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 12 922 263 kr och det egna kapitalet 51 167 kr (soliditet 0,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.