Torups Bygg & Fastighet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 828 728 | 1 999 813 | 2 056 928 | 605 192 | 752 875 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 243 828 | 3 394 471 | 3 433 675 | 2 810 329 | 2 581 031 |
| Summa tillgångar | 5 072 556 | 5 394 284 | 5 490 603 | 3 415 521 | 3 333 906 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 286 548 | 1 388 927 | 1 751 720 | 593 000 | 682 486 |
| Långfristiga skulder | 1 480 313 | 1 073 546 | 1 116 143 | 1 855 743 | 1 937 333 |
| Summa skulder | 2 766 861 | 2 462 473 | 2 867 863 | 2 448 743 | 2 619 819 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −717 104 | 626 116 | −309 072 | −1 655 962 | −252 691 |
| Summa eget kapital | 2 305 695 | 2 931 811 | 2 622 740 | 966 778 | 714 087 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 059 068 | 6 672 664 | 5 695 311 | 2 016 719 | 1 672 484 |
| Rörelseresultat | −839 294 | 601 782 | −229 102 | −1 068 137 | −172 456 |
| EBITDA | −710 662 | 749 001 | −55 771 | −867 845 | −22 521 |
| Resultat före skatt | −717 104 | 626 116 | −309 072 | −1 655 962 | −252 691 |
| Årets resultat | −717 104 | 626 116 | −309 072 | −1 655 962 | −252 691 |
| Personalkostnader | 1 425 739 | 1 850 728 | 2 191 061 | 1 310 509 | 560 474 |
| Avskrivningar | 128 632 | 147 219 | 173 331 | 200 292 | 149 935 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Torups Bygg & Fastighet AB
Översikt
Torups Bygg & Fastighet AB (org.nr 559098-4653) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Kinnared. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 672 484 kr, vilket är 17,1 % mindre än året innan (2 016 719 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 19,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 252 691 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 836 242 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 333 906 kr och det egna kapitalet 714 087 kr (soliditet 21,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.