Fuchsia Fashion ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 604 325 | 2 315 752 | 2 344 313 | 2 854 553 | 3 602 593 | 3 673 318 |
| Summa anläggningstillgångar | 41 757 | 0 | — | — | 181 531 | 140 879 |
| Summa tillgångar | 1 646 082 | 2 315 752 | 2 344 313 | 2 854 553 | 3 784 124 | 3 814 197 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 314 554 | 654 756 | 647 447 | 402 119 | 619 329 | 520 178 |
| Långfristiga skulder | 865 298 | 462 998 | 3 300 | 3 300 | 3 300 | 3 300 |
| Summa skulder | 1 179 852 | 1 317 754 | 990 747 | 945 419 | 1 362 629 | 1 303 478 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 166 244 | 531 769 | 355 568 | 555 568 | 512 362 | 89 224 |
| Summa eget kapital | 466 230 | 997 998 | 1 353 566 | 1 909 134 | 2 421 495 | 2 510 719 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 289 242 | 3 236 580 | 3 649 444 | 3 130 178 | 3 618 462 | 3 763 222 |
| Rörelseresultat | 208 864 | 869 760 | 593 921 | 907 756 | 849 330 | 157 831 |
| EBITDA | 274 003 | 911 517 | 593 921 | — | 879 904 | 237 983 |
| Resultat före skatt | 208 795 | 669 760 | 453 959 | 706 143 | 649 817 | 118 605 |
| Årets resultat | 166 244 | 531 769 | 355 568 | 555 568 | 512 362 | 89 224 |
| Personalkostnader | 4 561 | 0 | — | — | 65 710 | 420 905 |
| Avskrivningar | 65 139 | 41 757 | 0 | — | 30 574 | 80 152 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fuchsia Fashion AB
Översikt
Fuchsia Fashion AB (org.nr 559098-0974) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Spånga.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 763 222 kr, vilket är 4,0 % mer än året innan (3 618 462 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 89 224 kr (2,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 763 222 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 814 197 kr och det egna kapitalet 2 510 719 kr (soliditet 65,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.