B&B Palmhagen Living ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 125 672 | 68 844 | 97 773 | 83 166 | 104 604 | 46 983 | −9 664 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 26 806 | 20 566 |
| Summa tillgångar | 125 672 | 68 844 | 97 773 | 83 166 | 104 604 | 73 789 | 10 902 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 32 934 | 4 538 | 28 524 | 23 979 | 22 140 | 2 412 | 4 082 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 67 829 | 31 549 | 41 396 | −216 219 |
| Summa skulder | 32 934 | 4 538 | 28 524 | 91 808 | 53 689 | 43 808 | −212 137 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 38 739 | −28 432 | 4 943 | −77 891 | 59 557 | −35 934 | 193 059 |
| Summa eget kapital | 92 738 | 64 306 | 69 249 | −8 642 | 50 915 | 29 981 | 223 039 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 376 000 | 47 000 | 1 248 000 | 1 180 000 | 1 102 000 | 974 000 | 1 144 000 |
| Rörelseresultat | 55 146 | −28 149 | 9 159 | −74 255 | 70 388 | −32 246 | 228 229 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | −27 852 | 234 469 |
| Resultat före skatt | 53 798 | −28 432 | 4 943 | −77 891 | 59 557 | −35 934 | 223 761 |
| Årets resultat | 38 739 | −28 432 | 4 943 | −77 891 | 59 557 | −35 934 | 193 059 |
| Personalkostnader | 141 609 | 0 | 364 986 | 452 663 | 152 459 | 86 450 | 165 877 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 4 394 | 6 240 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: B&B Palmhagen Living AB
Översikt
B&B Palmhagen Living AB (org.nr 559098-0958) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Grebbestad.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 144 000 kr, vilket är 17,5 % mer än året innan (974 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 193 059 kr (16,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 144 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 902 kr och det egna kapitalet 223 039 kr (soliditet 2 046 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.