Eagleshield Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 40 000 | 40 000 | 45 112 | 296 650 | 51 087 | 39 245 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 000 | 10 000 | 0 | 12 093 | 297 093 | 764 008 |
| Summa tillgångar | 50 000 | 50 000 | 45 112 | 308 743 | 348 180 | 803 253 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 69 192 | 122 437 | 507 478 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 69 192 | 122 437 | 507 478 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | — | — | −300 | 196 339 | −13 808 | −917 |
| Summa eget kapital | 48 100 | 48 100 | 43 212 | 239 551 | 225 743 | 295 775 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 250 500 | 34 999 | 23 999 |
| Rörelseresultat | — | — | −300 | 247 200 | −15 714 | −85 999 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | −300 | 247 200 | −13 746 | −917 |
| Årets resultat | — | — | −300 | 196 339 | −13 808 | −917 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Eagleshield Holding AB
Översikt
Eagleshield Holding AB (org.nr 559097-9646) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Kungsbacka. Bransch enligt SCB: verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 23 999 kr, vilket är 31,4 % mindre än året innan (34 999 kr). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 917 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 803 253 kr och det egna kapitalet 295 775 kr (soliditet 36,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.