gutfeeling labs ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 590 844 | 591 126 | 620 318 | 624 985 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 421 310 | 2 503 767 | 2 141 485 | 1 856 408 |
| Summa tillgångar | 4 008 000 | 3 095 000 | 2 762 000 | 2 481 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 427 492 | 382 379 | 1 428 745 | 776 709 |
| Långfristiga skulder | 2 950 000 | 1 740 000 | 740 000 | 1 115 000 |
| Summa skulder | 3 373 338 | 2 122 485 | 2 168 942 | 1 891 316 |
| Aktiekapital | 55 600 | 55 600 | 55 600 | 55 600 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 386 384 | −3 142 147 | −2 279 456 | −2 103 374 |
| Summa eget kapital | 634 662 | 972 515 | 593 058 | 589 684 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 862 000 | 2 484 000 | 2 594 000 | 3 388 000 |
| Rörelseresultat | −3 385 921 | −3 142 720 | −2 279 721 | −2 103 990 |
| EBITDA | −2 495 838 | −2 122 760 | −1 470 474 | −1 503 201 |
| Resultat före skatt | −3 386 384 | −3 142 147 | −2 279 456 | −2 103 374 |
| Årets resultat | −3 386 384 | −3 142 147 | −2 279 456 | −2 103 374 |
| Personalkostnader | 1 114 867 | 1 118 565 | 1 433 587 | 1 633 518 |
| Avskrivningar | 890 083 | 1 019 960 | 809 247 | 600 789 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: gutfeeling labs AB
Översikt
Gutfeeling labs AB (org.nr 559097-7962) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik (SNI 86910).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 388 000 kr, vilket är 30,6 % mer än året innan (2 594 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 2 103 374 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 847 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 481 000 kr och det egna kapitalet 589 684 kr (soliditet 23,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.