Elmelids Färg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 70 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 407 968 | 383 833 | 248 579 | 185 423 | 182 816 | 150 219 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 407 968 | 383 833 | 248 579 | 185 423 | 182 816 | 150 219 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 257 749 | 204 228 | 167 114 | 91 920 | 91 373 | 20 465 |
| Långfristiga skulder | 52 517 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 310 266 | 204 228 | 167 114 | 91 920 | 91 373 | 20 465 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 124 927 | 81 903 | 1 860 | 12 038 | −2 060 | 38 311 |
| Summa eget kapital | 97 702 | 179 605 | 81 465 | 93 503 | 91 443 | 129 754 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 352 000 | 735 000 | 876 000 | 933 000 | 919 000 | 681 000 |
| Rörelseresultat | 134 390 | 85 432 | 3 214 | 12 598 | −1 494 | 11 232 |
| Resultat före skatt | 124 927 | 81 903 | 1 860 | 12 038 | −2 060 | 38 311 |
| Årets resultat | 124 927 | 81 903 | 1 860 | 12 038 | −2 060 | 38 311 |
| Personalkostnader | 37 203 | 394 244 | 688 660 | 669 774 | 709 918 | 490 789 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | — | — | 70 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Elmelids Färg AB
Översikt
Elmelids Färg AB (org.nr 559097-3714) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Öxabäck.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 681 000 kr, vilket är 25,9 % mindre än året innan (919 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 38 311 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 681 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 150 219 kr och det egna kapitalet 129 754 kr (soliditet 86,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 70 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.