D.Larssons Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 236 459 | 211 175 | 203 304 | 156 841 | 403 090 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 25 000 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 236 459 | 211 175 | 203 304 | 181 841 | 428 090 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 22 121 | 9 031 | 12 527 | 6 000 | 131 002 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 46 121 | 20 531 | 12 527 | 6 000 | 131 002 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 162 | 306 | 133 | −14 936 | 121 247 |
| Summa eget kapital | 190 338 | 190 644 | 190 777 | 175 841 | 297 088 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 50 000 | 6 000 | 24 000 | 0 | 744 000 |
| Rörelseresultat | 2 920 | −11 666 | −11 042 | −14 982 | 159 443 |
| Resultat före skatt | 2 897 | 720 | 485 | −14 936 | 149 481 |
| Årets resultat | 2 162 | 306 | 133 | −14 936 | 121 247 |
| Personalkostnader | 2 304 | 662 | 15 676 | 506 | 457 510 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: D.Larssons Måleri AB
Översikt
D.Larssons Måleri AB (org.nr 559097-3201) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Halmstad. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 744 000 kr. Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 96,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 121 247 kr (16,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 744 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 428 090 kr och det egna kapitalet 297 088 kr (soliditet 69,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.