Jo-Ven Måleri och Entreprenad ABAktiv

559097-1080AktiebolagRegistrerat 2017KISTA

Finansiell översikt

4 764 476 kr−19,4%
Omsättning 2025
−8,8%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2025
02 mn4 mn6 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 150 000 kr.

Historik
2025150 000 kr
20240 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Nettoomsättning5 722 9885 912 4624 764 476
Årets resultat−754 280652 352146 535
Balanserat resultat———
Summa tillgångar1 248 2731 274 9721 452 813
Summa skulder1 285 589659 936691 242
Summa eget kapital−37 316615 036761 571
Anställda865
Föreslagen utdelning—0150 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Jo-Ven Måleri och Entreprenad AB

Översikt

Jo-Ven Måleri och Entreprenad AB (org.nr 559097-1080) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Kista. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 764 476 kr, vilket är 19,4 % mindre än året innan (5 912 462 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 146 535 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 952 895 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 452 813 kr och det egna kapitalet 761 571 kr (soliditet 52,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.