Kvarnhuset i Kornhult ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 170 243 | 183 894 | 192 048 | 228 665 | 204 752 | 228 300 | 124 625 | 72 698 |
| Summa anläggningstillgångar | 67 254 | 51 208 | 70 454 | 235 095 | 415 932 | 680 410 | 1 079 599 | 1 135 087 |
| Summa tillgångar | 237 497 | 235 102 | 262 502 | 463 760 | 620 684 | 908 710 | 1 204 224 | 1 207 785 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 96 770 | 86 687 | 21 647 | 159 354 | 341 343 | 378 666 | 601 255 | 677 121 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 200 000 | 0 | — |
| Summa skulder | 96 770 | 86 687 | 61 647 | 217 354 | 369 343 | 606 666 | 794 255 | 737 121 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 48 277 | 7 688 | 52 440 | 45 551 | 4 935 | 50 703 | 107 925 | 60 695 |
| Summa eget kapital | 140 727 | 148 415 | 200 855 | 246 406 | 251 341 | 302 044 | 409 969 | 470 664 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 860 000 | 764 000 | 765 000 | 1 365 000 | 1 428 000 | 2 125 000 | 2 292 000 | 2 841 000 |
| Rörelseresultat | 61 954 | 9 778 | 106 715 | 75 448 | −24 673 | 69 380 | 304 977 | −56 044 |
| EBITDA | 72 237 | 25 824 | 125 969 | 102 463 | 15 830 | 146 941 | 430 653 | 104 470 |
| Resultat före skatt | 61 954 | 9 778 | 66 715 | 57 441 | 5 337 | 63 932 | 136 237 | 77 039 |
| Årets resultat | 48 277 | 7 688 | 52 440 | 45 551 | 4 935 | 50 703 | 107 925 | 60 695 |
| Personalkostnader | 134 331 | 64 241 | 54 429 | 300 796 | 357 329 | 534 321 | 652 332 | 743 484 |
| Avskrivningar | 10 283 | 16 046 | 19 254 | 27 015 | 40 503 | 77 561 | 125 676 | 160 514 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kvarnhuset i Kornhult AB
Översikt
Kvarnhuset i Kornhult AB (org.nr 559097-0009) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Hishult. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 841 000 kr, vilket är 24,0 % mer än året innan (2 292 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 60 695 kr (2,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 420 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 207 785 kr och det egna kapitalet 470 664 kr (soliditet 39,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.