Arphus Equestrian ABAktiv

559096-8680AktiebolagRegistrerat 2017ESKILSTUNA

Finansiell översikt

2 101 691 kr+1,3%
Omsättning 2024/25
+3,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
01 mn2 mn3 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar126 561257 102564 448451 867543 221559 655
Summa anläggningstillgångar20 717 52320 429 19420 194 76920 251 71519 849 92719 128 754
Summa tillgångar20 844 08420 686 29620 759 21720 703 58220 393 14819 688 409
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 496 1771 509 3311 691 7761 693 4231 608 8131 892 905
Långfristiga skulder14 976 02114 749 19314 387 30914 337 60414 267 60414 189 640
Summa skulder16 472 19816 258 52416 079 08516 031 02715 876 41716 082 545
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)−736 091−1 066 034−254 640−837 577−755 823−1 090 867
Summa eget kapital4 371 8864 427 7724 680 1324 672 5554 516 7313 605 864
Resultaträkning
Nettoomsättning1 745 9121 740 9101 681 4511 386 2242 075 5442 101 691
Rörelseresultat−476 965−789 78422 813−505 480−201 852−474 438
EBITDA278 00591 221577 68944 492398 886130 695
Resultat före skatt−736 091−1 066 034−254 640−837 577−754 624−1 090 867
Årets resultat−736 091−1 066 034−254 640−837 577−755 823−1 090 867
Personalkostnader371 864466 958259 788230 76496 567426 855
Avskrivningar754 970881 005554 876549 972600 738605 133
Övriga nyckeltal
Anställda222222
Föreslagen utdelning———000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Arphus Equestrian AB

Översikt

Arphus Equestrian AB (org.nr 559096-8680) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 101 691 kr, vilket är 1,3 % mer än året innan (2 075 544 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 090 867 kr. Företaget har gått med förlust under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 050 846 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 19 688 409 kr och det egna kapitalet 3 605 864 kr (soliditet 18,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag