Stage Voice Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 40 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 192 889 | 207 029 | 224 955 | 175 191 | 155 491 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 192 889 | 207 029 | 224 955 | 175 191 | 155 491 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 111 175 | 113 953 | 122 262 | 112 213 | 80 153 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 111 175 | 113 953 | 122 262 | 112 213 | 80 153 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 22 097 | 31 362 | 49 616 | 285 | 12 360 |
| Summa eget kapital | 81 714 | 93 076 | 102 693 | 62 978 | 75 338 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 396 952 | 408 006 | 454 322 | 400 775 | 334 737 |
| Rörelseresultat | 27 855 | 39 501 | 61 999 | −16 | 16 791 |
| Resultat före skatt | 27 834 | 39 499 | 62 427 | 538 | 17 106 |
| Årets resultat | 22 097 | 31 362 | 49 616 | 285 | 12 360 |
| Personalkostnader | 229 939 | 237 190 | 223 214 | 263 408 | 211 183 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 40 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stage Voice Sweden AB
Översikt
Stage Voice Sweden AB (org.nr 559096-7013) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Kullavik. Bransch enligt SCB: övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 334 737 kr, vilket är 16,5 % mindre än året innan (400 775 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 12 360 kr (3,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 334 737 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 155 491 kr och det egna kapitalet 75 338 kr (soliditet 48,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.