Målaren ML i Hudiksvall ABAktiv

559096-6916AktiebolagRegistrerat 2017HUDIKSVALL

Finansiell översikt

751 000 kr−15,4%
Omsättning 2025/26
−0,1%
Genomsnittlig årlig förändring 2021/22–2025/26
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar740 998796 880634 244812 229767 712
Summa anläggningstillgångar110 98783 06255 13727 211121 950
Summa tillgångar851 985879 942689 381839 440889 662
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder100 65492 96941 71730 85568 347
Långfristiga skulder189 148192 966201 352213 056209 104
Summa skulder289 802285 935243 069243 911277 451
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)88 98431 824−47 695149 21616 683
Summa eget kapital562 183594 007446 312595 529612 211
Resultaträkning
Nettoomsättning754 000789 000656 000888 000751 000
Rörelseresultat105 37340 133−52 521171 40019 313
EBITDA138 52368 058−24 596199 32659 574
Resultat före skatt105 37340 080−47 695175 96021 278
Årets resultat88 98431 824−47 695149 21616 683
Personalkostnader325 172358 737337 098355 571404 776
Avskrivningar33 15027 92527 92527 92640 261
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Målaren ML i Hudiksvall AB

Översikt

Målaren ML i Hudiksvall AB (org.nr 559096-6916) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Hudiksvall. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 751 000 kr, vilket är 15,4 % mindre än året innan (888 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 16 683 kr (2,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 889 662 kr och det egna kapitalet 612 211 kr (soliditet 68,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag