Tovend Fastighet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 609 997 | 664 128 | 938 715 | 689 723 | 715 896 | 467 460 | 610 513 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 195 625 | 0 |
| Summa tillgångar | 609 997 | 664 128 | 938 715 | 689 723 | 715 896 | 663 085 | 610 513 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 423 439 | 190 576 | 306 303 | 102 707 | 109 803 | 70 336 | 69 062 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 423 439 | 275 576 | 431 803 | 102 707 | 109 803 | 70 336 | 69 062 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 91 680 | 201 994 | 118 360 | 80 103 | 19 078 | −13 344 | −51 298 |
| Summa eget kapital | 186 558 | 388 552 | 506 912 | 587 016 | 606 093 | 592 749 | 541 451 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 844 000 | 1 400 000 | 1 356 000 | 223 000 | 179 000 | 296 000 | 299 000 |
| Rörelseresultat | 116 640 | 342 509 | 190 829 | −21 059 | 22 759 | −10 327 | −44 440 |
| Resultat före skatt | 116 640 | 257 100 | 149 414 | 102 445 | 23 764 | −13 344 | −51 298 |
| Årets resultat | 91 680 | 201 994 | 118 360 | 80 103 | 19 078 | −13 344 | −51 298 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tovend Fastighet AB
Översikt
Tovend Fastighet AB (org.nr 559096-5611) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Habo. Bransch enligt SCB: partihandel med sanitetsgods (SNI 46832).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 299 000 kr, vilket är 1,0 % mer än året innan (296 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 51 298 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 610 513 kr och det egna kapitalet 541 451 kr (soliditet 88,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.