Södertälje SJJC ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | — | — | 141 310 | 573 994 | 598 055 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 123 116 |
| Summa tillgångar | — | — | 141 310 | 573 994 | 721 171 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 20 000 | 20 000 | 60 212 |
| Långfristiga skulder | 0 | 5 390 | 43 266 | 50 000 | 109 064 |
| Summa skulder | — | — | 63 266 | 70 000 | 169 276 |
| Aktiekapital | — | — | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | −5 390 | −436 566 | −188 293 | 47 901 |
| Summa eget kapital | 0 | −5 390 | 78 044 | 503 994 | 551 895 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | — | — | 1 | 549 633 | 855 705 |
| Rörelseresultat | 0 | −5 390 | −436 566 | −188 274 | 52 257 |
| EBITDA | — | — | — | — | 58 736 |
| Resultat före skatt | 0 | −5 390 | −436 566 | −188 293 | 47 901 |
| Årets resultat | 0 | −5 390 | −436 566 | −188 293 | 47 901 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 6 479 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Södertälje SJJC AB
Översikt
Södertälje SJJC AB (org.nr 559096-3244) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Tumba. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 855 705 kr, vilket är 55,7 % mer än året innan (549 633 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 92 404 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 47 901 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 721 171 kr och det egna kapitalet 551 895 kr (soliditet 76,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.