Dunér Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 322 400 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 230 000 | 503 284 | 502 504 | 1 251 202 | 1 244 701 | 73 660 | 868 268 |
| Summa anläggningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 2 | 2 | 800 002 | 16 046 796 |
| Summa tillgångar | 280 000 | 553 284 | 552 504 | 1 251 204 | 1 244 703 | 873 662 | 16 915 064 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | — | 2 887 | 7 191 | 9 690 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 887 | 7 191 | 9 690 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 140 000 | 273 284 | −780 | 698 700 | 1 190 612 | 27 714 | 16 248 453 |
| Summa eget kapital | 280 000 | 553 284 | 552 504 | 1 251 204 | 1 241 816 | 866 471 | 16 905 374 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | −716 | −780 | −1 300 | −1 600 | −5 848 | −14 175 |
| Resultat före skatt | 140 000 | 273 284 | −780 | 698 700 | 1 193 500 | 34 905 | 16 248 453 |
| Årets resultat | 140 000 | 273 284 | −780 | 698 700 | 1 190 612 | 27 714 | 16 248 453 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 403 059 | 209 550 | 322 400 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Dunér Invest AB
Översikt
Dunér Invest AB (org.nr 559096-1511) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västerås.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 16 248 453 kr. Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 16 915 064 kr och det egna kapitalet 16 905 374 kr (soliditet 99,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 400 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.