Brandström Utveckling ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 184 920 | 221 224 | 204 112 | 893 587 | 646 986 | 209 106 | 201 108 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 673 | 14 865 | 14 865 | 25 165 | 25 165 | 525 165 | 525 165 |
| Summa tillgångar | 201 593 | 236 089 | 218 977 | 918 752 | 672 151 | 734 271 | 726 273 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 172 781 | 222 781 | 222 781 | 233 081 | 10 300 | 94 430 | 96 088 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 172 781 | 222 781 | 222 781 | 233 081 | 10 300 | 94 430 | 96 088 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −7 356 | −15 504 | −17 112 | 689 474 | −23 820 | −22 010 | −9 656 |
| Summa eget kapital | 28 812 | 13 308 | −3 804 | 685 671 | 661 851 | 639 841 | 630 185 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 000 | 21 000 |
| Rörelseresultat | −7 356 | −15 496 | −17 112 | −16 126 | −23 820 | −22 010 | −9 584 |
| Resultat före skatt | −7 356 | −15 504 | −17 112 | 689 474 | −23 820 | −22 010 | −9 656 |
| Årets resultat | −7 356 | −15 504 | −17 112 | 689 474 | −23 820 | −22 010 | −9 656 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Brandström Utveckling AB
Översikt
Brandström Utveckling AB (org.nr 559095-9572) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Floda. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 21 000 kr, vilket är 200 % mer än året innan (7 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 9 656 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 726 273 kr och det egna kapitalet 630 185 kr (soliditet 86,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.