Anna2me ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2023
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 118 945 | 79 007 | 135 814 | 158 187 | 110 824 | 113 932 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 33 012 | 26 184 | 19 356 | 12 528 | 5 700 |
| Summa tillgångar | 118 945 | 112 019 | 161 998 | 177 543 | 123 352 | 119 632 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 71 373 | 60 939 | 82 328 | 69 191 | 64 674 | 55 529 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 71 373 | 60 939 | 82 328 | 69 191 | 64 674 | 55 529 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −15 495 | 3 508 | 28 591 | 28 682 | −29 674 | 5 425 |
| Summa eget kapital | 47 572 | 51 080 | 79 670 | 108 352 | 58 678 | 64 103 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 488 040 | 603 814 | 642 568 | 648 695 | 714 000 | 774 000 |
| Rörelseresultat | −15 495 | 5 357 | 33 768 | 40 431 | −29 631 | 5 313 |
| EBITDA | −15 495 | 6 495 | 40 596 | 47 259 | −22 803 | 12 141 |
| Resultat före skatt | −15 495 | 5 041 | 33 671 | 40 411 | −29 674 | 5 425 |
| Årets resultat | −15 495 | 3 508 | 28 591 | 28 682 | −29 674 | 5 425 |
| Personalkostnader | 294 082 | 262 264 | 271 930 | 368 967 | 544 797 | 535 908 |
| Avskrivningar | 0 | 1 138 | 6 828 | 6 828 | 6 828 | 6 828 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Anna2me AB
Översikt
Anna2me AB (org.nr 559095-9424) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 774 000 kr, vilket är 8,4 % mer än året innan (714 000 kr). Från 2018 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2023). Årets resultat 2023 var en vinst på 5 425 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 774 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 119 632 kr och det egna kapitalet 64 103 kr (soliditet 53,6 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.