GK Östersund ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 341 618 | 678 463 | 1 126 426 | 1 468 050 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 067 321 | 2 852 071 | 2 636 627 | 2 431 009 |
| Summa tillgångar | 4 408 939 | 3 530 534 | 3 763 053 | 3 899 059 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 409 100 | 1 971 804 | 1 430 221 | 1 666 345 |
| Långfristiga skulder | 1 177 778 | 457 778 | 597 834 | 448 579 |
| Summa skulder | 3 586 878 | 2 569 582 | 2 798 055 | 2 884 924 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 566 398 | 338 892 | 304 046 | 949 137 |
| Summa eget kapital | 822 061 | 960 952 | 964 998 | 1 014 135 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 912 000 | 8 808 000 | 10 776 000 | 11 189 000 |
| Rörelseresultat | 710 628 | 611 038 | 1 052 502 | 1 184 472 |
| EBITDA | 1 191 786 | 826 288 | 1 267 946 | 1 390 090 |
| Resultat före skatt | 634 277 | 429 249 | 403 263 | 1 196 975 |
| Årets resultat | 566 398 | 338 892 | 304 046 | 949 137 |
| Personalkostnader | 3 580 034 | 3 359 402 | 4 172 596 | 4 112 319 |
| Avskrivningar | 481 158 | 215 250 | 215 444 | 205 618 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 400 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: GK Östersund AB
Översikt
GK Östersund AB (org.nr 559095-9168) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 189 000 kr, vilket är 3,8 % mer än året innan (10 776 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 949 137 kr (8,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10. Nettoomsättningen per anställd var 1 118 900 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 899 059 kr och det egna kapitalet 1 014 135 kr (soliditet 26,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.