Holdingbolag Poolspecialisterna koncernen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 2 976 293 | 3 040 303 | 3 107 786 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 018 000 | 1 018 000 | 1 018 000 |
| Summa tillgångar | 3 994 293 | 4 058 303 | 4 125 786 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 443 960 | 1 506 190 | 1 572 897 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 1 443 960 | 1 506 190 | 1 572 897 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 296 566 | 1 780 | 776 |
| Summa eget kapital | 2 550 333 | 2 552 113 | 2 552 889 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −19 153 | −22 386 | −27 439 |
| Resultat före skatt | 296 650 | 2 241 | 975 |
| Årets resultat | 296 566 | 1 780 | 776 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Holdingbolag Poolspecialisterna koncernen AB
Översikt
Holdingbolag Poolspecialisterna koncernen AB (org.nr 559095-7782) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västerås.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 776 kr. Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 125 786 kr och det egna kapitalet 2 552 889 kr (soliditet 61,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.