Sekam Solutions Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 198 741 | 168 577 | 296 003 | 363 484 | 437 223 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 200 | 9 600 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 217 941 | 178 177 | 296 003 | 363 484 | 437 223 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 61 220 | 41 176 | 87 577 | 140 049 | 188 045 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 61 220 | 41 176 | 87 577 | 140 049 | 188 045 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −57 473 | −19 720 | 71 424 | 15 009 | 25 743 |
| Summa eget kapital | 156 721 | 137 001 | 208 426 | 223 435 | 249 178 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 490 448 | 434 476 | 750 619 | 740 838 | 834 371 |
| Rörelseresultat | −57 460 | −19 565 | 84 057 | 22 223 | 34 889 |
| EBITDA | −43 257 | −9 965 | 93 657 | 22 223 | — |
| Resultat före skatt | −57 473 | −19 720 | 84 453 | 22 448 | 35 023 |
| Årets resultat | −57 473 | −19 720 | 71 424 | 15 009 | 25 743 |
| Personalkostnader | 324 945 | 163 797 | 266 211 | 378 298 | 419 618 |
| Avskrivningar | 14 203 | 9 600 | 9 600 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sekam Solutions Group AB
Översikt
Sekam Solutions Group AB (org.nr 559094-6728) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Söderbärke. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 834 371 kr, vilket är 12,6 % mer än året innan (740 838 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 25 743 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 834 371 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 437 223 kr och det egna kapitalet 249 178 kr (soliditet 57,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.