Northern Lights Legendz Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 50 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 113 260 | 78 460 | 259 017 | 178 271 |
| Summa anläggningstillgångar | 208 598 | 155 237 | 27 398 | 18 410 |
| Summa tillgångar | 321 858 | 233 697 | 286 415 | 196 681 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 259 840 | 206 633 | 40 135 | 95 973 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 268 978 | 206 633 | 40 135 | 95 973 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 23 384 | −25 816 | 219 215 | 49 428 |
| Summa eget kapital | 52 880 | 27 064 | 246 280 | 100 708 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 169 508 | 149 271 | 185 903 | 258 548 |
| Rörelseresultat | 38 152 | −50 765 | −102 784 | 51 800 |
| EBITDA | 38 152 | −4 356 | −96 352 | 60 788 |
| Resultat före skatt | 29 030 | −41 709 | 219 215 | 53 191 |
| Årets resultat | 23 384 | −25 816 | 219 215 | 49 428 |
| Personalkostnader | 1 128 | 16 006 | 31 691 | 18 218 |
| Avskrivningar | 0 | 46 409 | 6 432 | 8 988 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 195 000 | 50 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Northern Lights Legendz Group AB
Översikt
Northern Lights Legendz Group AB (org.nr 559094-5100) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Rosvik. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 258 548 kr, vilket är 39,1 % mer än året innan (185 903 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 49 428 kr (19,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 196 681 kr och det egna kapitalet 100 708 kr (soliditet 51,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 50 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.