Gunnarssons Plåt i Motala ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 876 042 | 2 562 463 | 2 522 893 | 2 670 944 |
| Summa anläggningstillgångar | 89 331 | 113 093 | 72 257 | 36 963 |
| Summa tillgångar | 2 965 373 | 2 675 556 | 2 595 150 | 2 707 907 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 341 651 | 1 059 284 | 717 608 | 1 188 047 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 92 382 |
| Summa skulder | 1 814 751 | 1 532 384 | 1 190 708 | 1 741 429 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 686 627 | 32 550 | 261 270 | 562 036 |
| Summa eget kapital | 1 150 622 | 1 143 172 | 1 404 442 | 966 478 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 117 323 | 8 264 606 | 7 446 225 | 9 077 908 |
| Rörelseresultat | 1 174 144 | 103 823 | 372 498 | 711 992 |
| EBITDA | 1 203 938 | 137 959 | 413 334 | 747 286 |
| Resultat före skatt | 872 709 | 51 353 | 343 746 | 718 190 |
| Årets resultat | 686 627 | 32 550 | 261 270 | 562 036 |
| Personalkostnader | 3 784 601 | 3 868 783 | 3 369 851 | 3 919 920 |
| Avskrivningar | 29 794 | 34 136 | 40 836 | 35 294 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 7 | 6 | 5 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gunnarssons Plåt i Motala AB
Översikt
Gunnarssons Plåt i Motala AB (org.nr 559094-4293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Motala. Bransch enligt SCB: takarbeten av plåt (SNI 43411).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 077 908 kr, vilket är 21,9 % mer än året innan (7 446 225 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 562 036 kr (6,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 512 985 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 707 907 kr och det egna kapitalet 966 478 kr (soliditet 35,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.