Brokrogen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 517 450 | 360 053 | 321 134 | 425 742 | 458 597 | 388 434 |
| Summa anläggningstillgångar | 64 829 | 45 378 | 12 541 | 0 | 101 346 | 76 010 |
| Summa tillgångar | 582 279 | 405 431 | 333 675 | 425 742 | 559 943 | 464 444 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 209 878 | 378 150 | 303 669 | 203 048 | 395 976 | 480 306 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 236 110 | 152 770 |
| Summa skulder | 209 878 | 378 150 | 303 669 | 203 048 | 632 086 | 633 076 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 221 374 | −345 121 | −412 274 | 192 688 | −294 838 | −96 488 |
| Summa eget kapital | 372 401 | 27 281 | 30 006 | 222 694 | −72 143 | −168 632 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 4 288 000 | 2 655 000 | 2 050 000 | 2 364 000 | 1 603 000 | 1 240 000 |
| Rörelseresultat | 263 511 | −345 087 | −411 877 | 191 729 | −287 947 | −67 958 |
| EBITDA | 314 275 | −325 636 | −379 040 | 204 270 | −262 611 | −42 622 |
| Resultat före skatt | 263 448 | −345 121 | −412 274 | 192 688 | −294 838 | −96 488 |
| Årets resultat | 221 374 | −345 121 | −412 274 | 192 688 | −294 838 | −96 488 |
| Personalkostnader | 1 746 459 | 1 634 894 | 1 063 898 | 413 169 | 449 978 | 172 591 |
| Avskrivningar | 50 764 | 19 451 | 32 837 | 12 541 | 25 336 | 25 336 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 5 | 5 | 3 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Brokrogen AB
Översikt
Brokrogen AB (org.nr 559094-4178) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Sundsvall. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 240 000 kr, vilket är 22,6 % mindre än året innan (1 603 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 22,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 96 488 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 240 000 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−168 632 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.