Vide & vänner ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 180 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 507 141 | 707 240 | 634 460 | 526 399 | 813 408 |
| Summa anläggningstillgångar | 234 933 | 238 883 | 268 190 | 250 050 | 309 957 |
| Summa tillgångar | 742 074 | 946 123 | 902 650 | 776 449 | 1 123 365 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 214 863 | 368 837 | 369 088 | 438 296 | 568 974 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 394 600 | 571 937 | 567 589 | 591 797 | 733 478 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −20 744 | 26 712 | 20 875 | 29 591 | 205 236 |
| Summa eget kapital | 347 474 | 374 186 | 335 061 | 184 652 | 389 887 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 337 196 | 2 703 773 | 2 998 030 | 3 292 769 | 3 508 401 |
| Rörelseresultat | −17 268 | 63 711 | 24 478 | −8 693 | 270 629 |
| EBITDA | 52 293 | 95 761 | 41 171 | 3 400 | 282 722 |
| Resultat före skatt | −20 571 | 39 422 | 31 448 | 40 964 | 258 991 |
| Årets resultat | −20 744 | 26 712 | 20 875 | 29 591 | 205 236 |
| Personalkostnader | 661 994 | 942 693 | 1 217 708 | 1 455 453 | 1 446 130 |
| Avskrivningar | 69 561 | 32 050 | 16 693 | 12 093 | 12 093 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 2 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 60 000 | 180 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vide & vänner AB
Översikt
Vide & vänner AB (org.nr 559094-1273) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Kalmar. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 508 401 kr, vilket är 6,5 % mer än året innan (3 292 769 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 205 236 kr (5,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 169 467 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 123 365 kr och det egna kapitalet 389 887 kr (soliditet 34,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.