Moreau IT Partner ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 342 345 | 159 253 | 216 375 | 254 637 | 294 990 | 327 175 | 368 412 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 17 705 | 13 279 | 8 853 | 4 426 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 342 345 | 176 958 | 229 654 | 263 490 | 299 416 | 327 175 | 368 412 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 79 967 | −6 853 | 24 477 | 56 134 | 55 800 | 67 250 | 95 239 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 79 967 | −6 853 | 24 477 | 56 134 | 55 800 | 67 250 | 95 239 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 172 188 | −78 568 | 21 367 | 2 180 | 36 260 | 16 309 | 13 248 |
| Summa eget kapital | 262 378 | 183 811 | 205 177 | 207 356 | 243 616 | 259 925 | 273 173 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 286 000 | 68 000 | 226 000 | 282 421 | 302 943 | 336 687 | 369 366 |
| Rörelseresultat | 219 066 | −78 496 | 26 908 | 2 907 | 45 636 | 20 560 | 16 629 |
| EBITDA | 219 066 | −74 069 | 31 334 | 7 333 | 50 062 | 24 986 | 16 629 |
| Resultat före skatt | 219 066 | −78 568 | 26 908 | 2 907 | 45 659 | 20 517 | 16 671 |
| Årets resultat | 172 188 | −78 568 | 21 367 | 2 180 | 36 260 | 16 309 | 13 248 |
| Personalkostnader | 4 640 | 71 000 | 106 357 | 193 682 | 172 455 | 216 537 | 271 351 |
| Avskrivningar | 0 | 4 426 | 4 426 | 4 426 | 4 426 | 4 426 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Moreau IT Partner AB
Översikt
Moreau IT Partner AB (org.nr 559094-0176) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 369 366 kr, vilket är 9,7 % mer än året innan (336 687 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 13 248 kr (3,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 369 366 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 368 412 kr och det egna kapitalet 273 173 kr (soliditet 74,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.