Vena Lantbruk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 445 147 | 347 743 | 494 049 | 561 446 | 659 792 | 681 006 | 772 091 |
| Summa anläggningstillgångar | 470 757 | 487 227 | 449 334 | 387 245 | 505 883 | 557 096 | 483 502 |
| Summa tillgångar | 915 904 | 834 970 | 943 383 | 948 691 | 1 165 675 | 1 238 102 | 1 255 593 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 438 408 | 191 645 | 231 051 | 358 355 | 364 102 | 438 402 | 498 446 |
| Långfristiga skulder | 533 776 | 563 132 | 620 535 | 628 893 | 809 293 | 923 361 | 994 500 |
| Summa skulder | 972 184 | 754 777 | 851 586 | 987 248 | 1 173 395 | 1 361 763 | 1 492 946 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −138 541 | 136 473 | 11 604 | −130 354 | 30 836 | −115 941 | −113 692 |
| Summa eget kapital | −56 280 | 80 193 | 91 797 | −38 557 | −7 720 | −123 661 | −237 353 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 978 907 | 1 063 270 | 1 142 782 | 999 878 | 998 362 | 1 077 789 | 741 066 |
| Rörelseresultat | −131 910 | 142 704 | 11 632 | −130 275 | 44 262 | −108 214 | −114 543 |
| EBITDA | −79 038 | 202 382 | 55 310 | −74 597 | 107 029 | −46 227 | −40 949 |
| Resultat före skatt | −138 541 | 136 473 | 11 604 | −130 354 | 38 602 | −107 680 | −113 692 |
| Årets resultat | −138 541 | 136 473 | 11 604 | −130 354 | 30 836 | −115 941 | −113 692 |
| Personalkostnader | 435 413 | 428 472 | 444 732 | 486 528 | 452 459 | 453 413 | 322 628 |
| Avskrivningar | 52 872 | 59 678 | 43 678 | 55 678 | 62 767 | 61 987 | 73 594 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | — | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vena Lantbruk AB
Översikt
Vena Lantbruk AB (org.nr 559093-8352) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Ytterby. Bransch enligt SCB: uppfödning av andra nötkreatur och bufflar (SNI 01420).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 741 066 kr, vilket är 31,2 % mindre än året innan (1 077 789 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 113 692 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 077 789 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−237 353 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.