Rosenhill Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 11 443 | 24 080 | 111 106 | 152 656 | 209 842 | 260 765 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 583 995 | 1 549 991 | 1 515 988 | 5 202 420 | 5 144 105 | 5 110 102 |
| Summa tillgångar | 1 595 438 | 1 574 071 | 1 627 094 | 5 355 076 | 5 353 947 | 5 370 867 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 39 133 | 33 683 | 47 808 | 73 668 | 94 139 | 85 082 |
| Långfristiga skulder | 998 566 | 759 520 | 629 520 | 4 173 671 | 3 984 065 | 3 810 245 |
| Summa skulder | 1 184 699 | 1 006 203 | 940 328 | 4 558 607 | 4 394 758 | 4 258 881 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 151 518 | 157 129 | 118 898 | 109 703 | 162 720 | 152 797 |
| Summa eget kapital | 410 739 | 567 868 | 686 766 | 796 469 | 959 189 | 1 111 986 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 318 000 | 318 000 | 318 000 | 359 012 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 265 836 | 278 131 | 207 379 | 270 159 | 357 972 | 351 732 |
| EBITDA | 299 839 | 312 135 | 241 382 | 304 163 | 391 975 | 385 735 |
| Resultat före skatt | 192 802 | 200 091 | 150 020 | 139 531 | 208 219 | 194 409 |
| Årets resultat | 151 518 | 157 129 | 118 898 | 109 703 | 162 720 | 152 797 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 34 003 | 34 004 | 34 003 | 34 004 | 34 003 | 34 003 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rosenhill Fastighets AB
Översikt
Rosenhill Fastighets AB (org.nr 559093-7644) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem (SNI 87991).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 152 797 kr. Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 370 867 kr och det egna kapitalet 1 111 986 kr (soliditet 20,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.