Fastighetsbolaget Hattmakaren ABAktiv

559092-8544AktiebolagRegistrerat 2016HUDIKSVALL

Finansiell översikt

579 164 kr+10,8%
Omsättning 2024/25
+14,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
0200 tusen400 tusen600 tusen2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar733 452827 95595 783389 432686 288381 660
Summa anläggningstillgångar1 810 8871 779 8811 748 8751 717 8691 686 8631 655 857
Summa tillgångar2 544 3392 607 8361 844 6582 107 3012 373 1512 037 517
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder275 371140 340167 589168 458193 749201 060
Långfristiga skulder1 000 0001 000 0000———
Summa skulder1 477 8711 400 340489 589558 429611 260655 996
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)144 028141 028147 573193 803213 020219 630
Summa eget kapital1 066 4681 207 4961 355 0691 548 8721 761 8911 381 521
Resultaträkning
Nettoomsättning294 056285 630292 749345 611522 900579 164
Rörelseresultat263 050254 624261 743314 605297 923324 594
EBITDA294 056285 630292 749345 611328 929355 600
Resultat före skatt183 603179 871186 519246 044268 718284 738
Årets resultat144 028141 028147 573193 803213 020219 630
Personalkostnader——————
Avskrivningar31 00631 00631 00631 00631 00631 006
Övriga nyckeltal
Anställda——————
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Fastighetsbolaget Hattmakaren AB

Översikt

Fastighetsbolaget Hattmakaren AB (org.nr 559092-8544) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Hudiksvall. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 579 164 kr, vilket är 10,8 % mer än året innan (522 900 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 219 630 kr (37,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 037 517 kr och det egna kapitalet 1 381 521 kr (soliditet 67,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag