Håkan Lundquist Lantbruk ABAktiv

559092-7140AktiebolagRegistrerat 2016VÄRMLANDS NYSÄTER

Finansiell översikt

11 226 000 kr+16,0%
Omsättning 2025
+9,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
05 mn10 mn15 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar6 762 4847 568 42210 800 72010 344 46811 372 37713 113 300
Summa anläggningstillgångar4 466 6834 880 6789 184 1309 778 0469 430 56110 167 025
Summa tillgångar11 229 16712 449 10019 984 85020 122 51420 802 93823 280 325
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder2 087 0152 571 3095 297 9575 028 8431 627 9902 092 374
Långfristiga skulder241 66701 812 5001 312 5004 491 0584 241 062
Summa skulder7 964 4928 542 46214 730 86013 810 56113 419 50914 361 133
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)872 987741 9631 847 3531 057 9631 071 4761 535 763
Summa eget kapital3 264 6753 906 6385 253 9906 311 9537 383 4298 919 192
Resultaträkning
Nettoomsättning7 059 0006 966 00010 483 0009 411 0009 681 00011 226 000
Rörelseresultat1 843 9991 174 9663 871 1301 038 687995 6122 464 788
EBITDA2 187 3221 535 4444 479 2161 885 4951 914 3913 473 351
Resultat före skatt1 089 698935 1922 276 3591 323 0811 345 3441 923 527
Årets resultat872 987741 9631 847 3531 057 9631 071 4761 535 763
Personalkostnader1 328 6311 642 6841 469 6071 478 6771 569 8591 661 787
Avskrivningar343 323360 478608 086846 808918 7791 008 563
Övriga nyckeltal
Anställda4—4465
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Håkan Lundquist Lantbruk AB

Översikt

Håkan Lundquist Lantbruk AB (org.nr 559092-7140) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Värmlands Nysäter. Bransch enligt SCB: mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 226 000 kr, vilket är 16,0 % mer än året innan (9 681 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 535 763 kr (13,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 2 245 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 23 280 325 kr och det egna kapitalet 8 919 192 kr (soliditet 38,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i VÄRMLANDS NYSÄTER
Håkan Lundquist Lantbruk AB (559092-7140) — bolagsprofil.se