Gränslösa Möten i Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 349 088 | 1 000 570 | 607 888 | 1 355 351 | 945 853 | 831 291 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 349 088 | 1 000 570 | 607 888 | 1 355 351 | 945 853 | 831 291 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 124 454 | 679 256 | 245 964 | 962 643 | 486 934 | 374 245 |
| Långfristiga skulder | 55 000 | 55 000 | 55 000 | — | — | — |
| Summa skulder | 217 454 | 802 256 | 368 964 | 1 030 643 | 554 934 | 404 245 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 77 275 | 66 680 | 40 609 | 85 785 | 66 211 | 36 127 |
| Summa eget kapital | 131 634 | 198 314 | 238 924 | 324 708 | 390 919 | 427 046 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 109 000 | 2 186 000 | 3 122 000 | 3 412 000 | 3 334 000 | 2 794 000 |
| Rörelseresultat | 140 182 | 117 108 | 55 949 | 75 971 | 41 229 | −19 162 |
| Resultat före skatt | 102 182 | 86 443 | 58 168 | 110 490 | 86 938 | 50 872 |
| Årets resultat | 77 275 | 66 680 | 40 609 | 85 785 | 66 211 | 36 127 |
| Personalkostnader | 6 940 | 869 251 | 1 172 496 | 1 594 722 | 1 602 646 | 1 782 077 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 2 | 2 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gränslösa Möten i Sverige AB
Översikt
Gränslösa Möten i Sverige AB (org.nr 559092-1176) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet (SNI 85690).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 794 000 kr, vilket är 16,2 % mindre än året innan (3 334 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 36 127 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 561 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 831 291 kr och det egna kapitalet 427 046 kr (soliditet 51,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.