Myran & Leia ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 518 | 129 107 | 85 676 | 79 153 | 146 186 | 158 613 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 507 705 | 2 494 667 | 2 595 786 | 2 472 829 | 2 349 872 | 2 182 349 |
| Summa tillgångar | 2 510 223 | 2 623 774 | 2 681 462 | 2 551 982 | 2 496 058 | 2 340 962 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 131 445 | 50 968 | 22 937 | 45 007 | 46 292 | 46 341 |
| Långfristiga skulder | 2 335 734 | 2 532 734 | 2 617 734 | 2 467 734 | 2 409 734 | 2 244 734 |
| Summa skulder | 2 467 179 | 2 583 702 | 2 640 671 | 2 512 741 | 2 456 026 | 2 291 075 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 672 | −2 972 | 719 | −1 550 | 791 | 9 855 |
| Summa eget kapital | 43 044 | 40 072 | 40 791 | 39 241 | 40 032 | 49 887 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 223 046 | 58 872 | 420 858 | 378 611 | 370 562 | 343 249 |
| Rörelseresultat | −168 985 | −190 957 | −142 700 | −150 632 | −247 809 | −287 354 |
| EBITDA | −53 079 | −92 329 | −21 772 | −27 675 | −124 852 | −151 531 |
| Resultat före skatt | 672 | −2 972 | 2 000 | −652 | 1 967 | 12 458 |
| Årets resultat | 672 | −2 972 | 719 | −1 550 | 791 | 9 855 |
| Personalkostnader | 42 652 | 6 000 | 19 449 | 83 812 | 203 199 | 92 614 |
| Avskrivningar | 115 906 | 98 628 | 120 928 | 122 957 | 122 957 | 135 823 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Myran & Leia AB
Översikt
Myran & Leia AB (org.nr 559092-0871) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Vallda. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 343 249 kr, vilket är 7,4 % mindre än året innan (370 562 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 9 855 kr (2,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 343 249 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 340 962 kr och det egna kapitalet 49 887 kr (soliditet 2,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.