Pergolasystem Sverige ABAktiv

559091-3892AktiebolagRegistrerat 2016HÖGANÄS

Finansiell översikt

1 930 135 kr−8,5%
Omsättning 2025
+10,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
01 mn2 mn3 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn20182019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20182019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar356 676156 938311 697629 536837 564866 498925 743736 037
Summa anläggningstillgångar40 93379 068136 123107 26066 29937 64595 29365 176
Summa tillgångar397 609236 006447 820736 796903 863904 1431 021 036801 213
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder346 876185 994307 634330 026420 410464 852665 108444 983
Långfristiga skulder————50 00050 00050 00050 000
Summa skulder346 876185 994307 634381 271521 655514 852715 108494 983
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)−8 308−33 72190 174221 42426 6847 082−83 363302
Summa eget kapital50 73350 012140 186355 525382 208389 291305 928306 230
Resultaträkning
Nettoomsättning980 3101 011 7591 136 6611 967 5981 814 9512 041 8362 108 4061 930 135
Rörelseresultat−7 565−33 25291 183305 36944 625−38 292−92 057271
EBITDA4 399−8 764117 928334 23285 586−9 638−64 70530 388
Resultat före skatt−8 308−33 72190 174253 09234 89111 581−83 363302
Årets resultat−8 308−33 72190 174221 42426 6847 082−83 363302
Personalkostnader398 969464 731479 652347 036682 009612 236672 043717 268
Avskrivningar11 96424 48826 74528 86340 96128 65427 35230 117
Övriga nyckeltal
Anställda11112112
Föreslagen utdelning—————000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Pergolasystem Sverige AB

Översikt

Pergolasystem Sverige AB (org.nr 559091-3892) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Höganäs. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier (SNI 13960).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 930 135 kr, vilket är 8,5 % mindre än året innan (2 108 406 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 302 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 965 068 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 801 213 kr och det egna kapitalet 306 230 kr (soliditet 38,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.