Adelöf Städ & Service ABAktiv

559091-2597AktiebolagRegistrerat 2016TRANÅS

Finansiell översikt

13 480 000 kr+16,2%
Omsättning 2025
+35,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
05 mn10 mn15 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning7 322 0009 773 00010 173 00011 600 00013 480 000
Årets resultat34 350192 488−590 39017 769582 296
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 865 5582 103 6101 989 9013 083 2283 838 957
Summa skulder1 272 7601 313 3241 790 0052 865 5633 038 741
Summa eget kapital592 798790 286199 896217 665800 216
Anställda1520212426
Föreslagen utdelning——000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Adelöf Städ & Service AB

Översikt

Adelöf Städ & Service AB (org.nr 559091-2597) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Tranås. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 480 000 kr, vilket är 16,2 % mer än året innan (11 600 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 35,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 582 296 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 26 (året innan: 24). Nettoomsättningen per anställd var 518 462 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 838 957 kr och det egna kapitalet 800 216 kr (soliditet 20,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.