Vinomera ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 234 130 | 147 855 | 87 409 | 79 663 | 113 798 | 156 980 | 156 372 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Summa tillgångar | 235 130 | 148 855 | 88 409 | 80 663 | 114 798 | 157 980 | 157 372 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 48 509 | 0 | — | 3 311 | 0 | 15 970 | 12 088 |
| Långfristiga skulder | 37 922 | 39 541 | 21 235 | 21 234 | 25 828 | 30 125 | 30 982 |
| Summa skulder | 86 431 | 39 541 | 21 235 | 24 545 | 25 828 | 46 095 | 43 070 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 11 988 | −39 385 | −67 140 | −11 056 | 32 852 | 22 916 | 2 416 |
| Summa eget kapital | 148 699 | 109 314 | 67 174 | 56 118 | 88 970 | 111 885 | 114 302 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 87 173 | 9 431 | 0 | 17 494 | 65 251 | 84 166 | 56 771 |
| Rörelseresultat | 15 267 | −39 215 | −67 135 | −11 079 | 32 346 | 22 374 | 2 160 |
| Resultat före skatt | 15 253 | −39 385 | −67 140 | −11 056 | 32 852 | 22 916 | 2 416 |
| Årets resultat | 11 988 | −39 385 | −67 140 | −11 056 | 32 852 | 22 916 | 2 416 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vinomera AB
Översikt
Vinomera AB (org.nr 559091-1656) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Motala. Bransch enligt SCB: övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 56 771 kr, vilket är 32,5 % mindre än året innan (84 166 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 416 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 157 372 kr och det egna kapitalet 114 302 kr (soliditet 72,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.