Vhas Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 49 250 | 49 000 | 48 750 | 48 500 | 48 250 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 4 295 682 |
| Summa tillgångar | 49 250 | 49 000 | 48 750 | 48 500 | 4 343 932 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | — | 2 799 461 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 799 461 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −500 | −250 | −250 | −250 | 1 495 971 |
| Summa eget kapital | 49 250 | 49 000 | 48 750 | 48 500 | 1 544 471 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −500 | −250 | −250 | −250 | −250 |
| Resultat före skatt | −500 | −250 | −250 | −250 | 1 495 971 |
| Årets resultat | −500 | −250 | −250 | −250 | 1 495 971 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vhas Holding AB
Översikt
Vhas Holding AB (org.nr 559091-1185) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Rättvik.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 1 495 971 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 343 932 kr och det egna kapitalet 1 544 471 kr (soliditet 35,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.