Lucky Van ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 159 120 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 844 261 | 2 282 221 | 3 428 997 | 3 615 252 | 3 068 979 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 159 000 | 1 524 177 | 183 075 | 134 112 | 121 824 |
| Summa tillgångar | 4 003 261 | 3 806 398 | 3 612 072 | 3 749 364 | 3 190 803 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 470 804 | 1 273 578 | 1 821 542 | 2 415 708 | 981 683 |
| Långfristiga skulder | 2 000 000 | 2 116 650 | — | — | — |
| Summa skulder | 3 513 804 | 3 390 228 | 1 821 542 | 2 415 708 | 981 683 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 300 | −73 287 | 1 132 812 | 593 127 | 875 464 |
| Summa eget kapital | 489 457 | 416 170 | 1 790 530 | 1 333 656 | 2 209 120 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 810 000 | 5 368 000 | 9 678 000 | 9 362 000 | 8 387 000 |
| Rörelseresultat | −122 902 | −96 349 | 1 400 173 | 667 887 | 1 070 517 |
| EBITDA | 530 098 | 559 448 | 1 449 136 | 716 850 | 1 121 895 |
| Resultat före skatt | 2 521 | −73 287 | 1 407 859 | 747 037 | 1 104 004 |
| Årets resultat | 300 | −73 287 | 1 132 812 | 593 127 | 875 464 |
| Personalkostnader | 3 305 908 | 3 325 172 | 4 141 880 | 4 624 631 | 3 174 327 |
| Avskrivningar | 653 000 | 655 797 | 48 963 | 48 963 | 51 378 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 8 | 8 | 12 | 12 | 14 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 159 120 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lucky Van AB
Översikt
Lucky Van AB (org.nr 559091-0021) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Kalmar. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 387 000 kr, vilket är 10,4 % mindre än året innan (9 362 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 875 464 kr (10,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 14 (året innan: 12). Nettoomsättningen per anställd var 599 071 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 190 803 kr och det egna kapitalet 2 209 120 kr (soliditet 69,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 159 120 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.