Hanchen Nordic ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 0 | 613 123 | 858 365 | 699 606 | 623 256 | 1 129 926 | 753 452 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 3 350 000 | 3 268 730 | 3 688 530 | 0 | 429 243 |
| Summa tillgångar | 0 | 613 123 | 4 208 365 | 3 968 336 | 4 311 786 | 1 129 926 | 1 182 695 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 593 504 | 463 327 | 221 499 | 419 780 | 966 677 | 906 101 |
| Långfristiga skulder | — | — | 3 548 962 | 3 548 962 | 3 548 962 | 3 548 962 | 3 548 962 |
| Summa skulder | 0 | 599 580 | 4 053 849 | 3 812 630 | 3 968 742 | 4 515 639 | 4 459 315 |
| Aktiekapital | — | 0 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 13 543 | 83 541 | 1 190 | −13 645 | −3 686 214 | 7 093 |
| Summa eget kapital | 0 | 13 543 | 154 516 | 155 706 | 343 044 | −3 385 713 | −3 276 620 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 2 088 382 | 4 072 450 | 4 108 911 | 5 120 950 | 4 726 645 | 4 086 428 |
| Rörelseresultat | 0 | 23 594 | 141 908 | 2 230 | −55 110 | −39 643 | 17 010 |
| Resultat före skatt | 0 | 17 442 | 105 469 | 1 564 | −13 645 | −3 686 214 | 9 719 |
| Årets resultat | 0 | 13 543 | 83 541 | 1 190 | −13 645 | −3 686 214 | 7 093 |
| Personalkostnader | 0 | 580 358 | 988 030 | 1 238 700 | 2 060 986 | 1 843 993 | 1 589 982 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | — | 3 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hanchen Nordic AB
Översikt
Hanchen Nordic AB (org.nr 559090-9866) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Totebo. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 086 428 kr, vilket är 13,5 % mindre än året innan (4 726 645 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 7 093 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 706 983 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−3 276 620 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.