Salong Lo Chrie ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 209 363 | 208 285 | 265 261 | 308 592 | 363 700 | 396 273 | 429 368 | 503 519 |
| Summa anläggningstillgångar | 286 093 | 228 933 | 171 773 | 114 613 | 57 453 | 293 | 83 | 0 |
| Summa tillgångar | 495 456 | 437 218 | 437 034 | 423 205 | 421 153 | 396 566 | 429 451 | 503 519 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 83 070 | 83 424 | 87 855 | 126 860 | 95 214 | 100 316 | 109 039 | 132 785 |
| Långfristiga skulder | 280 475 | 188 366 | 122 792 | 30 673 | 14 354 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 363 545 | 271 790 | 210 647 | 157 533 | 109 568 | 100 316 | 109 039 | 132 785 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 24 041 | 33 517 | 60 958 | 39 286 | 45 913 | −15 336 | 24 162 | 50 323 |
| Summa eget kapital | 131 911 | 165 428 | 226 387 | 265 672 | 311 585 | 296 250 | 320 412 | 370 734 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 772 000 | 830 000 | 772 000 | 908 000 | 988 000 | 967 000 | 983 000 | 1 150 000 |
| Rörelseresultat | 46 398 | 55 536 | 87 038 | 55 434 | 74 514 | −15 000 | 29 421 | 63 589 |
| EBITDA | 103 558 | 112 696 | 144 198 | 112 594 | 131 674 | 42 160 | 29 631 | 63 672 |
| Resultat före skatt | 31 210 | 43 110 | 78 157 | 50 405 | 71 924 | −15 336 | 29 379 | 63 719 |
| Årets resultat | 24 041 | 33 517 | 60 958 | 39 286 | 45 913 | −15 336 | 24 162 | 50 323 |
| Personalkostnader | 427 716 | 448 970 | 420 586 | 500 206 | 477 917 | 544 347 | 569 317 | 723 066 |
| Avskrivningar | 57 160 | 57 160 | 57 160 | 57 160 | 57 160 | 57 160 | 210 | 83 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Salong Lo Chrie AB
Översikt
Salong Lo Chrie AB (org.nr 559090-1467) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Henån. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 150 000 kr, vilket är 17,0 % mer än året innan (983 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 50 323 kr (4,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 575 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 503 519 kr och det egna kapitalet 370 734 kr (soliditet 73,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.