Antes Transport ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 396 429 | 452 919 | 748 954 | 982 486 |
| Summa anläggningstillgångar | 323 885 | 509 885 | 290 227 | 206 679 |
| Summa tillgångar | 720 314 | 962 804 | 1 039 181 | 1 189 165 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 421 248 | 545 548 | 1 183 187 | 736 381 |
| Långfristiga skulder | 264 290 | 892 430 | 455 256 | 388 999 |
| Summa skulder | 685 538 | 1 437 978 | 1 638 443 | 1 125 380 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −21 569 | −675 950 | −590 501 | 563 047 |
| Summa eget kapital | 34 776 | −475 174 | −599 262 | 63 785 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 993 337 | 3 705 787 | 4 754 000 | 5 466 000 |
| Rörelseresultat | −74 296 | −629 923 | −534 887 | 631 616 |
| EBITDA | −30 296 | −585 923 | −463 358 | 715 164 |
| Resultat före skatt | −21 569 | −675 950 | −590 501 | 563 047 |
| Årets resultat | −21 569 | −675 950 | −590 501 | 563 047 |
| Personalkostnader | 1 068 040 | 1 522 612 | 2 254 846 | 2 109 165 |
| Avskrivningar | 44 000 | 44 000 | 71 529 | 83 548 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 3 | 3 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Antes Transport AB
Översikt
Antes Transport AB (org.nr 559089-8895) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Själevad. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 5 466 000 kr, vilket är 15,0 % mer än året innan (4 754 000 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 563 047 kr (10,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 366 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 189 165 kr och det egna kapitalet 63 785 kr (soliditet 5,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.