We are Voice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 649 490 | 3 893 124 | 435 392 | 414 434 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 416 365 | 6 016 844 | 3 745 439 | 1 939 288 |
| Summa tillgångar | 7 065 855 | 9 909 968 | 4 180 831 | 2 353 722 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 296 652 | 5 125 299 | 2 441 254 | 1 947 086 |
| Långfristiga skulder | 1 374 996 | 828 496 | 392 442 | 0 |
| Summa skulder | 2 671 647 | 5 953 795 | 2 833 696 | 1 947 086 |
| Aktiekapital | 66 900 | 66 900 | 81 425 | 294 578 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −4 901 021 | −4 760 373 | −2 609 038 | −2 206 628 |
| Summa eget kapital | 4 394 208 | 3 956 173 | 1 347 135 | 406 636 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 690 000 | 1 509 000 | 1 320 000 | 1 771 000 |
| Rörelseresultat | −4 689 645 | −4 449 050 | −2 506 256 | −2 136 231 |
| EBITDA | −2 714 707 | −1 830 258 | −188 521 | −330 080 |
| Resultat före skatt | −4 901 021 | −4 760 373 | −2 609 038 | −2 206 628 |
| Årets resultat | −4 901 021 | −4 760 373 | −2 609 038 | −2 206 628 |
| Personalkostnader | 4 361 341 | 3 525 778 | 1 842 509 | 2 193 |
| Avskrivningar | 1 974 938 | 2 618 792 | 2 317 735 | 1 806 151 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 6 | 6 | 3 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: We are Voice AB
Översikt
We are Voice AB (org.nr 559089-7988) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 771 000 kr, vilket är 34,2 % mer än året innan (1 320 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 36,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 2 206 628 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 353 722 kr och det egna kapitalet 406 636 kr (soliditet 17,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.