Flamebait ABAktiv

559089-5750AktiebolagRegistrerat 2016STOCKHOLM

Finansiell översikt

3 796 000 kr−35,8%
Omsättning 2025
+1,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
02 mn4 mn6 mn2021202220242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2021202220242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 2 200 000 kr.

Historik
20252 200 000 kr
2022590 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2021202220242025
Nettoomsättning3 617 0004 053 0005 916 0003 796 000
Årets resultat−12 626−205 87538 2472 202 662
Balanserat resultat————
Summa tillgångar3 751 3053 536 8143 343 3133 646 772
Summa skulder639 843631 2272 060 6471 361 444
Summa eget kapital3 111 4622 905 5871 282 6662 285 328
Anställda6651
Föreslagen utdelning—590 000—2 200 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Flamebait AB

Översikt

Flamebait AB (org.nr 559089-5750) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Stockholm.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 796 000 kr, vilket är 35,8 % mindre än året innan (5 916 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 202 662 kr (58,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 3 796 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 646 772 kr och det egna kapitalet 2 285 328 kr (soliditet 62,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 2 200 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.