Peat Tec ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 555 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 240 579 | 447 217 | 110 850 | 331 116 | 548 366 | 721 829 | 724 774 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 45 000 | 42 000 | 42 000 |
| Summa tillgångar | 240 579 | 447 217 | 110 850 | 331 116 | 593 366 | 763 829 | 766 774 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 180 040 | 386 322 | 49 459 | 269 197 | 106 765 | 220 538 | 158 173 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 183 040 | 389 322 | 52 459 | 272 197 | 109 765 | 220 538 | 158 173 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −135 | 356 | 497 | 528 | 424 682 | 489 689 | 555 311 |
| Summa eget kapital | 57 539 | 57 895 | 58 391 | 58 919 | 483 601 | 543 291 | 608 601 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 839 000 | 650 000 | 781 000 | 853 000 | 1 040 000 | 1 244 000 | 1 348 000 |
| Rörelseresultat | 3 | 456 | 805 | 668 | 534 727 | 595 111 | 688 385 |
| Resultat före skatt | 3 | 456 | 805 | 668 | 534 848 | 616 652 | 700 100 |
| Årets resultat | −135 | 356 | 497 | 528 | 424 682 | 489 689 | 555 311 |
| Personalkostnader | 822 097 | 629 409 | 754 129 | 824 593 | 468 869 | 615 022 | 643 100 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 430 000 | 490 000 | 555 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Peat Tec AB
Översikt
Peat Tec AB (org.nr 559089-4662) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Ljusdal. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 348 000 kr, vilket är 8,4 % mer än året innan (1 244 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 555 311 kr (41,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 348 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 766 774 kr och det egna kapitalet 608 601 kr (soliditet 79,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 555 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.