Binga Flyg & Gräv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 378 414 | 363 274 | 415 179 | 468 041 | 171 030 | 635 376 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 378 414 | 363 274 | 415 179 | 468 041 | 171 030 | 635 376 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 267 780 | 250 661 | 270 861 | 323 016 | 27 265 | 426 734 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 267 780 | 250 661 | 270 861 | 323 016 | 27 265 | 426 734 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 38 619 | 1 979 | 31 705 | 707 | −1 260 | 64 877 |
| Summa eget kapital | 110 634 | 112 613 | 144 318 | 145 025 | 143 765 | 208 642 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 966 000 | 870 000 | 953 000 | 1 788 000 | 1 050 000 | 1 831 000 |
| Rörelseresultat | 49 403 | 2 896 | 40 098 | 3 052 | 384 | 87 381 |
| Resultat före skatt | 49 316 | 2 597 | 40 080 | 3 082 | 694 | 85 594 |
| Årets resultat | 38 619 | 1 979 | 31 705 | 707 | −1 260 | 64 877 |
| Personalkostnader | 383 770 | 391 696 | 451 979 | 843 998 | 379 775 | 677 488 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Binga Flyg & Gräv AB
Översikt
Binga Flyg & Gräv AB (org.nr 559088-9894) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Ronneby. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 831 000 kr, vilket är 74,4 % mer än året innan (1 050 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 64 877 kr (3,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 831 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 635 376 kr och det egna kapitalet 208 642 kr (soliditet 32,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.